Vishay/Dale RNC60J68R1BSBSL
RNC60J68R1BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J68R1BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J68R1BSBSL.pdf
Availability of RNC60J68R1BSBSL
QUANTITY
RNC60J68R1BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J68R1BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60J68R1BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J68R1BSBSL
Related LinksRNC60J6, RNC60J68R1BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J68R1BSBSL Details Description
Related parts for RNC60J68R1BSBSL
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET ADJUSTER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 11"LX8.5"W datasheet.pdf
RES 130.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 1.2KA RADIAL datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf