Vishay/Dale RNC60J7062BSB14
RNC60J7062BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J7062BSB14
Brief Description
RES 70.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J7062BSB14.pdf
Availability of RNC60J7062BSB14
QUANTITY
RNC60J7062BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J7062BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J7062BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J7062BSB14
Related LinksRNC60J7, RNC60J7062BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J7062BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J7062BSB14
DIODE SCHOTTKY 100V 30A ITO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 115V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 20-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf