Vishay/Dale RNC60J7231BSRE6
RNC60J7231BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J7231BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.23K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J7231BSRE6.pdf
Availability of RNC60J7231BSRE6
QUANTITY
RNC60J7231BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J7231BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J7231BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J7231BSRE6
Related LinksRNC60J7, RNC60J7231BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J7231BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J7231BSRE6
RES 1.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC-DC 2.5V 8A SMD datasheet.pdf
PRESSURE SENS 16.7PSI MAX 8-SOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 7400UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
WIRELESS CHARGING MODULE datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf