Vishay/Dale RNC60J7591BSB14
RNC60J7591BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J7591BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.59K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J7591BSB14.pdf
Availability of RNC60J7591BSB14
QUANTITY
RNC60J7591BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J7591BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J7591BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J7591BSB14
Related LinksRNC60J7, RNC60J7591BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J7591BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J7591BSB14
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
1 POSITION BMTP MOTHERBOARD KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 16 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 846MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
750 TB RIS CLA 90D SOLID datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN 30POS 0.8MM SMT datasheet.pdf