Vishay/Dale RNC60J7591BSB14
RNC60J7591BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J7591BSB14
Brief Description
RES 7.59K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J7591BSB14.pdf
Availability of RNC60J7591BSB14
QUANTITY
RNC60J7591BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J7591BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J7591BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J7591BSB14
Related LinksRNC60J7, RNC60J7591BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J7591BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J7591BSB14
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A DO214AA datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
CABLE CAT6 W/BOOT 100' BLUE datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf