Vishay/Dale RNC60J7680DSB14
RNC60J7680DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J7680DSB14
Brief Description
RES 768 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J7680DSB14.pdf
Availability of RNC60J7680DSB14
QUANTITY
RNC60J7680DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J7680DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J7680DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J7680DSB14
Related LinksRNC60J7, RNC60J7680DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J7680DSB14 Details Description
Related parts for RNC60J7680DSB14
IC 16-BIT D/A CONVERTER 16-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 31POS GOLD PCB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 277VAC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN HOUSING RCP 4 POS 4.19MM ST datasheet.pdf