Vishay/Dale RNC60J8252BSRE6
RNC60J8252BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J8252BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J8252BSRE6.pdf
Availability of RNC60J8252BSRE6
QUANTITY
RNC60J8252BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J8252BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J8252BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J8252BSRE6
Related LinksRNC60J8, RNC60J8252BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J8252BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J8252BSRE6
TERM SOLDER TURRET .067".084"L datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
XLATOR ECL-TTL HEX LP 28-PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 3POS M12 SOCKET-WIRE 5M datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 500 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL PLUG HORIZ 500MM 11C datasheet.pdf