Vishay/Dale RNC60J8560BSB14
RNC60J8560BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J8560BSB14
Brief Description
RES 856 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J8560BSB14.pdf
Availability of RNC60J8560BSB14
QUANTITY
RNC60J8560BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J8560BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J8560BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)856
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J8560BSB14
Related LinksRNC60J8, RNC60J8560BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J8560BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J8560BSB14
IC TXRX RS-485 8-SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
PHASE CHANGE 300X300X0.1MM datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf