Vishay/Dale RNC60J8641BSRE6
RNC60J8641BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J8641BSRE6
Brief Description
RES 8.64K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J8641BSRE6.pdf
Availability of RNC60J8641BSRE6
QUANTITY
RNC60J8641BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J8641BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J8641BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.64k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J8641BSRE6
Related LinksRNC60J8, RNC60J8641BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J8641BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J8641BSRE6
LED AMBER CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 10-26AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
FAN BLOWER 75X30MM 24VDC datasheet.pdf
BOX ALUM RED 3.98"L X 2.76"W datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.3A 6XDFN datasheet.pdf