Vishay/Dale RNC60J8870BSRE6
RNC60J8870BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J8870BSRE6
Brief Description
RES 887 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J8870BSRE6.pdf
Availability of RNC60J8870BSRE6
QUANTITY
RNC60J8870BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J8870BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J8870BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J8870BSRE6
Related LinksRNC60J8, RNC60J8870BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J8870BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J8870BSRE6
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 80V 1.25A 6SOP datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 10KPA CHIP PAK datasheet.pdf
TERMINAL MARKER MF-WO 12/5 MC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf