Vishay/Dale RNC60J8983BSRE6
RNC60J8983BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J8983BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 898K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J8983BSRE6.pdf
Availability of RNC60J8983BSRE6
QUANTITY
RNC60J8983BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J8983BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J8983BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)898k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J8983BSRE6
Related LinksRNC60J8, RNC60J8983BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J8983BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J8983BSRE6
DIODE GEN PURP 50V 200MA DO35 datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 256CPR 2MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 850MA 450 MOHM datasheet.pdf
RES 665 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
AC DRIVE, 575VAC 30HP 34A NEMA datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OPROBE X1/X10 350MHZ HIPRO 1.2M datasheet.pdf
MAIN ENCLOSURE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 24POS PWR TERM datasheet.pdf