Vishay/Dale RNC60J8983BSRE6
RNC60J8983BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J8983BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 898K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J8983BSRE6.pdf
Availability of RNC60J8983BSRE6
QUANTITY
RNC60J8983BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J8983BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J8983BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)898k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J8983BSRE6
Related LinksRNC60J8, RNC60J8983BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J8983BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J8983BSRE6
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 5.5A 80 MOHM TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DFN datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20QSOP datasheet.pdf
IC FPGA 210 I/O 484FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
LED MCPCB LZ1-2 AMBER datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf