Vishay/Dale RNC60J9001BSB14
RNC60J9001BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J9001BSB14
Brief Description
RES 9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J9001BSB14.pdf
Availability of RNC60J9001BSB14
QUANTITY
RNC60J9001BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J9001BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J9001BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J9001BSB14
Related LinksRNC60J9, RNC60J9001BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J9001BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J9001BSB14
RES SMD 130K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf