ON Semiconductor 1SMC26AT3
1SMC26AT3 picture photo
Mfg. Part Number
1SMC26AT3
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Datasheet Download
1SMC26AT3.pdf
Availability of 1SMC26AT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1SMC26AT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMC26AT3
Internal Part NumberEIS-1SMC26AT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Jan/2010
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMC26AT3
Related Links1SMC, 1SMC26AT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMC26AT3 Details Description
Related parts for 1SMC26AT3
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
CBL 24POS 0.5MM JMPR TYPE D 1' datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
BUS CONNECTOR SET 50/40POS datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf