Vishay/Dale RNC60J9090BSB14
RNC60J9090BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J9090BSB14
Brief Description
RES 909 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J9090BSB14.pdf
Availability of RNC60J9090BSB14
QUANTITY
RNC60J9090BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J9090BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J9090BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J9090BSB14
Related LinksRNC60J9, RNC60J9090BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J9090BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J9090BSB14
LED 2X2 3MM HI DENSITY RED PCMNT datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 60A DPAK datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
COMBO 7W2 M PCB STR G ZINC datasheet.pdf
CAP CER 750PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO263 datasheet.pdf