Vishay/Dale RNC60J9091BSRE6
RNC60J9091BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J9091BSRE6
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J9091BSRE6.pdf
Availability of RNC60J9091BSRE6
QUANTITY
RNC60J9091BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J9091BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J9091BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J9091BSRE6
Related LinksRNC60J9, RNC60J9091BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J9091BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J9091BSRE6
RES 240K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS 135DEG 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC USB TO SERIAL BRIDGE 32QFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC613LC4B datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf