Vishay/Dale RNC60J90R9FSB14
RNC60J90R9FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J90R9FSB14
Brief Description
RES 90.9 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J90R9FSB14.pdf
Availability of RNC60J90R9FSB14
QUANTITY
RNC60J90R9FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J90R9FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J90R9FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J90R9FSB14
Related LinksRNC60J9, RNC60J90R9FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J90R9FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J90R9FSB14
POT 20K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 350V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 8W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN 4.1/9.5 PLUG R/A 50OHM datasheet.pdf