Vishay/Dale RNC60J9500BSB14
RNC60J9500BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J9500BSB14
Brief Description
RES 950 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J9500BSB14.pdf
Availability of RNC60J9500BSB14
QUANTITY
RNC60J9500BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J9500BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J9500BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)950
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J9500BSB14
Related LinksRNC60J9, RNC60J9500BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J9500BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J9500BSB14
IC REG CTRLR ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 4POS datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER EP 13 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 4K OHM .4W .1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf