Vishay/Dale RNC60J9531BSRE6
RNC60J9531BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J9531BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.53K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J9531BSRE6.pdf
Availability of RNC60J9531BSRE6
QUANTITY
RNC60J9531BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J9531BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J9531BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.53k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J9531BSRE6
Related LinksRNC60J9, RNC60J9531BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J9531BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J9531BSRE6
CONN SOCKET 18-22AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
SIDAC HI SURG 220V 1000A DO214 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 315MA 1 OHM TH datasheet.pdf
RES 261 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
YOKE CLAMP SCREW CONN GREEN/YLLW datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 485MA 950 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf