Vishay/Dale RNC60K1000FMRE6
RNC60K1000FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K1000FMRE6
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K1000FMRE6.pdf
Availability of RNC60K1000FMRE6
QUANTITY
RNC60K1000FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K1000FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60K1000FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K1000FMRE6
Related LinksRNC60K1, RNC60K1000FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K1000FMRE6 Details Description
Related parts for RNC60K1000FMRE6
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf