Vishay/Dale RNC60K1000FSB14
RNC60K1000FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K1000FSB14
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K1000FSB14.pdf
Availability of RNC60K1000FSB14
QUANTITY
RNC60K1000FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K1000FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K1000FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K1000FSB14
Related LinksRNC60K1, RNC60K1000FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K1000FSB14 Details Description
Related parts for RNC60K1000FSB14
CAP ALUM 33UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOP datasheet.pdf
IC MPU M683XX 33MHZ 357BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMB datasheet.pdf
IC MPU I.MX35 532MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
15 8-WIRE RESISTIVE TOUCHSCREEN datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 5' REVERSED datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf