Vishay/Dale RNC60K1001FPRE6
RNC60K1001FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K1001FPRE6
Brief Description
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K1001FPRE6.pdf
Availability of RNC60K1001FPRE6
QUANTITY
RNC60K1001FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K1001FPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60K1001FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K1001FPRE6
Related LinksRNC60K1, RNC60K1001FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K1001FPRE6 Details Description
Related parts for RNC60K1001FPRE6
IC REG CTRLR ISO PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TAPE GLASS CLOTH PTFE 4"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf