Vishay/Dale RNC60K1502FMB14
RNC60K1502FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K1502FMB14
Brief Description
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K1502FMB14.pdf
Availability of RNC60K1502FMB14
QUANTITY
RNC60K1502FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K1502FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K1502FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K1502FMB14
Related LinksRNC60K1, RNC60K1502FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K1502FMB14 Details Description
Related parts for RNC60K1502FMB14
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
NET+WORKS SUPPORT 1SEAT NS7520 datasheet.pdf
FERRITE CORE ELP 4.5UH N87 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P3T datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4PDT datasheet.pdf
COAX, DC TO 7GHZ, F, MF, 190W datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC COMPARATOR ULTRA LP datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.5MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
CUT OFF DIE datasheet.pdf
96 kHz Digital Audio Interface Receiver IC datasheet.pdf