Vishay/Dale RNC60K1502FSB14
RNC60K1502FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K1502FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K1502FSB14.pdf
Availability of RNC60K1502FSB14
QUANTITY
RNC60K1502FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K1502FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K1502FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K1502FSB14
Related LinksRNC60K1, RNC60K1502FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K1502FSB14 Details Description
Related parts for RNC60K1502FSB14
RELAY SSR 50A 480 VAC SCR OUT datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4902LD datasheet.pdf
FLASHLT LED 95LM AA LITHIUM(2) datasheet.pdf
CAP MICA 240PF 5% 1KV SMD datasheet.pdf
SENSOR RETROREFLECT NPN 2M METAL datasheet.pdf
IND PMI SUB MINI BASE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 3V datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 620PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf