Vishay/Dale RNC60K1782FRB14
RNC60K1782FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K1782FRB14
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K1782FRB14.pdf
Availability of RNC60K1782FRB14
QUANTITY
RNC60K1782FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K1782FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K1782FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K1782FRB14
Related LinksRNC60K1, RNC60K1782FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K1782FRB14 Details Description
Related parts for RNC60K1782FRB14
CONN EDGE DUAL .100 DIP 60POS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A DPAK datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 15POS .100 30AU datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 10MSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 10MHZ 8DFN datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 2.63V SOT23A-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 15.0 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC RF PWR AMP 802.11B/G/N 6-QFN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP POLY 680UF 0.2 2.5V SMD datasheet.pdf