Vishay/Dale RNC60K2700FSB14
RNC60K2700FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K2700FSB14
Brief Description
RES 270 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K2700FSB14.pdf
Availability of RNC60K2700FSB14
QUANTITY
RNC60K2700FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K2700FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K2700FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K2700FSB14
Related LinksRNC60K2, RNC60K2700FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K2700FSB14 Details Description
Related parts for RNC60K2700FSB14
RES SMD 270KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf
.040 SOC REEL ASSY SZ24 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
RES 442 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf