Vishay/Dale RNC60K2742FRR36
RNC60K2742FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K2742FRR36
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K2742FRR36.pdf
Availability of RNC60K2742FRR36
QUANTITY
RNC60K2742FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K2742FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC60K2742FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K2742FRR36
Related LinksRNC60K2, RNC60K2742FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K2742FRR36 Details Description
Related parts for RNC60K2742FRR36
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 3W datasheet.pdf
CONN FML 160POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 26AWG 15SAU 3CKT datasheet.pdf
3+3 SMT T/R HEADER 700 PCS/RL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 0.5A 1.5V OUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150V 5A TO252 datasheet.pdf