TT Electronics/BI 25PR500LF
25PR500LF picture photo
Mfg. Part Number
25PR500LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
25PR500LF.pdf
Availability of 25PR500LF
QUANTITY
25PR500LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 25PR500LF
Internal Part NumberEIS-25PR500LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series25
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.270" x 0.270" Face x 0.190" H (6.86mm x 6.86mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25PR500LF
Related Links25PR, 25PR500LF Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
25PR500LF Details Description
Related parts for 25PR500LF
CONN HEADER .100 SINGL R/A 27POS datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 300OHM 160DEG TRI datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
INSULATION CRIMP 981504009 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A datasheet.pdf