JST Sales America Inc. B16B-PADSS
B16B-PADSS picture photo
Mfg. Part Number
B16B-PADSS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 16POS 2MM TIN-LEAD
Datasheet Download
B16B-PADSS.pdf
Availability of B16B-PADSS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B16B-PADSS Order Process
Ship out your order
Specifications of B16B-PADSS
Internal Part NumberEIS-B16B-PADSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B16B-PADSS
Related LinksB16B-, B16B-PADSS Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B16B-PADSS Details Description
Related parts for B16B-PADSS
CONN TERM BLOCK PCB 4POS 15MM BK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 14V datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 R/A 216 POS datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BAG STATIC SHLD METAL OUT 9"x12" datasheet.pdf
CONN SSL SCKT CONTACT 1POS SLDR datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 26POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 86POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf
PWR SUPPLY 25W 700MA 25V NONDIM datasheet.pdf