Stackpole Electronics Inc. RNCF0402BKE340R
RNCF0402BKE340R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0402BKE340R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RNCF0402BKE340R.pdf
Availability of RNCF0402BKE340R
QUANTITY
RNCF0402BKE340R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0402BKE340R
Internal Part NumberEIS-RNCF0402BKE340R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0402BKE340R
Related LinksRNCF040, RNCF0402BKE340R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0402BKE340R Details Description
Related parts for RNCF0402BKE340R
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
CONN SPADE TONG 12-10AWG #6 PIDG datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8DFN datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 5W SMBG datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 49POS datasheet.pdf