Vishay/Dale RNC60K2870FSB14
RNC60K2870FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K2870FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 287 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K2870FSB14.pdf
Availability of RNC60K2870FSB14
QUANTITY
RNC60K2870FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K2870FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K2870FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K2870FSB14
Related LinksRNC60K2, RNC60K2870FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K2870FSB14 Details Description
Related parts for RNC60K2870FSB14
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 284VWM 504VC 1.5KE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 40A 480V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RELAY SSR HYBRID SPST 10A 24V datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 120V 11FT CABLE datasheet.pdf