Vishay/Dale RNC60K4022FSB14
RNC60K4022FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K4022FSB14
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K4022FSB14.pdf
Availability of RNC60K4022FSB14
QUANTITY
RNC60K4022FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K4022FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K4022FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K4022FSB14
Related LinksRNC60K4, RNC60K4022FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K4022FSB14 Details Description
Related parts for RNC60K4022FSB14
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MODULE,DOMINO ASSY datasheet.pdf
CONN STR PLUG SET SCRW PIN GRN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD323 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf