Analog SSM2160S
SSM2160S picture photo
Mfg. Part Number
SSM2160S
Manufacturer
Product Category
Analog IC
Brief Description
6-Channel, Serial Input Master/Balance Volume Controls IC
Datasheet Download
SSM2160S.pdf
Availability of SSM2160S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSM2160S Order Process
Ship out your order
Specifications of SSM2160S
Internal Part NumberEIS-SSM2160S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ADI
Delivery TimeIn stock, ship SSM2160S today.
SeriesSSM21
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingTape and Reel / Tube / Tray
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for SSM2160S
Alternative Part (Replacement)EIS-SSM2160S
Country of OriginUSA
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ADI Product CategoryIC, Clock Timing, Data Acquisition, MCU DSP, PMIC...
Related LinksSSM2, SSM2160S Datasheet, Analog Distributor
SSM2160S Details Description
Related parts for SSM2160S
IC OPAMP GP 800KHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216POS .050 SMD datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO-220F-5 datasheet.pdf