Vishay/Dale RNC60K5001FRB14
RNC60K5001FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K5001FRB14
Brief Description
RES 5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K5001FRB14.pdf
Availability of RNC60K5001FRB14
QUANTITY
RNC60K5001FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K5001FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K5001FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K5001FRB14
Related LinksRNC60K5, RNC60K5001FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K5001FRB14 Details Description
Related parts for RNC60K5001FRB14
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
MCDONNEL DOUGLAS datasheet.pdf
CONN HEADER 40 POS RA 2.54 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf