Vishay/Dale RNC60K5110FRB14
RNC60K5110FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K5110FRB14
Brief Description
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K5110FRB14.pdf
Availability of RNC60K5110FRB14
QUANTITY
RNC60K5110FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K5110FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K5110FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K5110FRB14
Related LinksRNC60K5, RNC60K5110FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K5110FRB14 Details Description
Related parts for RNC60K5110FRB14
PHOTOTRANSISTOR NPN SIDE LOOK datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8DFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO220 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 820 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 910K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf