Vishay/Dale RNC60K9092FPB14
RNC60K9092FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K9092FPB14
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K9092FPB14.pdf
Availability of RNC60K9092FPB14
QUANTITY
RNC60K9092FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K9092FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K9092FPB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K9092FPB14
Related LinksRNC60K9, RNC60K9092FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K9092FPB14 Details Description
Related parts for RNC60K9092FPB14
SENSOR OPTO 5MM LIGHT-ON TRANS datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 19POS CRIMP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
750 TB RIS CLA STACK datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FAN BLOWER 75X30MM 24VDC datasheet.pdf