Vishay/Dale RNC70H1500FRB14
RNC70H1500FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC70H1500FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC70H1500FRB14.pdf
Availability of RNC70H1500FRB14
QUANTITY
RNC70H1500FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC70H1500FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC70H1500FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/06, RNC70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC70H1500FRB14
Related LinksRNC70H1, RNC70H1500FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC70H1500FRB14 Details Description
Related parts for RNC70H1500FRB14
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER 32-VFQFPN datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.05 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
2810-25 CUT-OFF PUNCH datasheet.pdf
RES 332 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 40W datasheet.pdf