Stackpole Electronics Inc. RNCF0402BTE75K0
RNCF0402BTE75K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0402BTE75K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RNCF0402BTE75K0.pdf
Availability of RNCF0402BTE75K0
QUANTITY
RNCF0402BTE75K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0402BTE75K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0402BTE75K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)