Stackpole Electronics Inc. RNCF0402DTE21R0
RNCF0402DTE21R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0402DTE21R0
Brief Description
RES SMD 21 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RNCF0402DTE21R0.pdf
Availability of RNCF0402DTE21R0
QUANTITY
RNCF0402DTE21R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0402DTE21R0
Internal Part NumberEIS-RNCF0402DTE21R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
SeriesRNCF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0402DTE21R0
Related LinksRNCF040, RNCF0402DTE21R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0402DTE21R0 Details Description
Related parts for RNCF0402DTE21R0
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS T/H R/A TIN 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC LOAD DUMP REV V PROT 12TQFN datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT PIN datasheet.pdf