Stackpole Electronics Inc. RNCF0402DTE3K90
RNCF0402DTE3K90 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0402DTE3K90
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RNCF0402DTE3K90.pdf
Availability of RNCF0402DTE3K90
QUANTITY
RNCF0402DTE3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0402DTE3K90
Internal Part NumberEIS-RNCF0402DTE3K90
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0402DTE3K90
Related LinksRNCF040, RNCF0402DTE3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0402DTE3K90 Details Description
Related parts for RNCF0402DTE3K90
FUSE PTC 0.30A 60V RESET RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 390MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 150MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 212V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
IMCV-LIM, 10/100-CWDM-SM1390-SC datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf