Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BKC2R21
RNCF0603BKC2R21 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BKC2R21
Brief Description
RES SMD 2.21 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BKC2R21.pdf
Availability of RNCF0603BKC2R21
QUANTITY
RNCF0603BKC2R21 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BKC2R21
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BKC2R21
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BKC2R21
Related LinksRNCF060, RNCF0603BKC2R21 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BKC2R21 Details Description
Related parts for RNCF0603BKC2R21
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONV DC-DC 1W 12VIN 15VOUT SGL datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM .5W 92DB 40MM datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf