Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BKE200R
RNCF0603BKE200R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BKE200R
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BKE200R.pdf
Availability of RNCF0603BKE200R
QUANTITY
RNCF0603BKE200R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BKE200R
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BKE200R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BKE200R
Related LinksRNCF060, RNCF0603BKE200R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BKE200R Details Description
Related parts for RNCF0603BKE200R
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16SOIC datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 3/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 235 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf