Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BKE20K0
RNCF0603BKE20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BKE20K0
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BKE20K0.pdf
Availability of RNCF0603BKE20K0
QUANTITY
RNCF0603BKE20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BKE20K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BKE20K0
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BKE20K0
Related LinksRNCF060, RNCF0603BKE20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BKE20K0 Details Description
Related parts for RNCF0603BKE20K0
RES ARRAY 5 RES 2.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 1.1A 288 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PWR 100-240VAC 12VDC NPN datasheet.pdf
3+3 WAY M H BM 4MM TAIL W/JS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 THRUHL datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
6,8UF 450V 12,5X30MM 105C 10000H datasheet.pdf