Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BKE4K42
RNCF0603BKE4K42 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BKE4K42
Brief Description
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BKE4K42.pdf
Availability of RNCF0603BKE4K42
QUANTITY
RNCF0603BKE4K42 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BKE4K42
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BKE4K42
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BKE4K42
Related LinksRNCF060, RNCF0603BKE4K42 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BKE4K42 Details Description
Related parts for RNCF0603BKE4K42
TRIMMER 100K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
TOOLING KIT 10POS datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ECONOSCILL 3.3V SS 8-USOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CABLE ASSY POWER FEED 5FT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 60K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf