Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BKE75R0
RNCF0603BKE75R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BKE75R0
Brief Description
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BKE75R0.pdf
Availability of RNCF0603BKE75R0
QUANTITY
RNCF0603BKE75R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BKE75R0
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BKE75R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BKE75R0
Related LinksRNCF060, RNCF0603BKE75R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BKE75R0 Details Description
Related parts for RNCF0603BKE75R0
IC DIGITAL POT 10K 100TP 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RACK CABINET 51.25X24.19X 27.37" datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ASSY. AUTO DETAPE UNIT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf