Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTE100K
RNCF0603BTE100K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTE100K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTE100K.pdf
Availability of RNCF0603BTE100K
QUANTITY
RNCF0603BTE100K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTE100K
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTE100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTE100K
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTE100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTE100K Details Description
Related parts for RNCF0603BTE100K
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
EMULATOR IN CIRCUIT MEGAAVR datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 22POS .156 datasheet.pdf
IC PWM STEP-DN CONV 650MA 16-WLP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
LIGHTNING BUSHING datasheet.pdf
IC SRAM 72MB 500MHZ 165BGA datasheet.pdf