Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTE11K0
RNCF0603BTE11K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTE11K0
Brief Description
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTE11K0.pdf
Availability of RNCF0603BTE11K0
QUANTITY
RNCF0603BTE11K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTE11K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTE11K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTE11K0
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTE11K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTE11K0 Details Description
Related parts for RNCF0603BTE11K0
SWITCH PUSH DPST 5A 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8B 20TSSOP datasheet.pdf
IC XPHASE CTRL VR11.0/1 32-MLPQ datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V Y5R RADIAL datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf