Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTE140K
RNCF0603BTE140K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTE140K
Brief Description
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTE140K.pdf
Availability of RNCF0603BTE140K
QUANTITY
RNCF0603BTE140K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTE140K
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTE140K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTE140K
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTE140K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTE140K Details Description
Related parts for RNCF0603BTE140K
RES SMD 13 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HDM DC STACK MOD 144CKT 15MM datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 10% 2000VDC datasheet.pdf