Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTE158R
RNCF0603BTE158R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTE158R
Brief Description
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTE158R.pdf
Availability of RNCF0603BTE158R
QUANTITY
RNCF0603BTE158R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTE158R
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTE158R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTE158R
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTE158R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTE158R Details Description
Related parts for RNCF0603BTE158R
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 634 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf