Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTE31K6
RNCF0603BTE31K6 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTE31K6
Brief Description
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTE31K6.pdf
Availability of RNCF0603BTE31K6
QUANTITY
RNCF0603BTE31K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTE31K6
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTE31K6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTE31K6
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTE31K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTE31K6 Details Description
Related parts for RNCF0603BTE31K6
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DEM-DAI1773 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 26 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
D4NL-4EDA-B4 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC HALL SENSOR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf